28 Mayıs '17,Pazar
Üyelikİş İlanları
Yardım
  Bilişim Teknolojisi BT Anasayfa Soru Sor Ders Yaz İpucu Yaz Örnek Uyg. Yaz Öneri Yaz
Favorilerime Ekle!
   
     Güvenlik  > Dersler Güvenlik Puanınız: 0 kp

Konu:
Soru Başlığınız:
Sorunuz:
Derecesi:
 

 

 

Geriye dönmek için tıklayın! Sayfayı yenilemek için tıklayın!
Yazan: sharkus Puan : 75 kp 3 Temmuz '03 00:01  
 
KİMLİK TANIMLAMASI

1. Vatandaşların birey olarak kaydedilmesi neden gerekli? Kimliği olmayan vatandaşın adı yoktur. Kanunen yaşamaz. Varolmayan bir kişi vatandaşlık haklarından yararlanmayı talep edemez. Sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerden yararlanamaz.
2. Doğru kimlik tanımlaması her vatandaşın sisteme doğru olarak dahil edilmesini sağlar. Bu nedenle, kimlik kaydı kartı vermek vatandaşları doğru tanımlamakla aynı anlama gelmez. İlk durumda kimlik kartı hazırlanır ve kişiye verilir. Ancak kart sahibi ile kartta tanımlanan kişi arasında tutarsızlık olabilir. Vatandaşları doğru tanımlamak ise bilginin doğruluğunu / geçerliliğini garantiler. Başka bir deyişle, önemli olan kimlik belgesinin fiziksel görünüşü değil, içindeki bilginin kaynağıdır. Güzel görünüşlü ancak tutarsız bilgi içeren kimlik belgeleri bir anlam taşımaz. En doğru bilgiyi elde etmek için, bilgiyi ilk kaynağından toplamak gerekir. Vatandaşlar için, bu kaynak doğumdur.
3. Kimlik tanımlama sivil bakış açısı ile düşünülmelidir. Bunun anlamı kimlik tanımlamasının yalnızca sivil kullanım için yapılmasıdır. Çoklukla bu tür kimlik tanımlamaları suçluların belirlenmesi gibi başka amaçlarla kullanılmaya meyillidir. Bu durumlarda, daha tartışmalı amaçlarla kullanıldığında sistem karmaşıklaşır ve birden fazla kurum tarafından kullanıldığı ve güncelleştirildiği için kontrolu, güvenliği, ve herşeyden öte vatandaşın sisteme olan güveni kaybolur.
4. Nüfusun doğru tanımlanması ülkenin altyapısının planlanmasına yardımcı olmalıdır. Derlenen istatistiki bilgiler nüfusu oluşturan insanların geleceğe dönük planlarını ve gereksinimlerini anlamakta yardımcı olmalıdır.

Kişilerin Doğru Tanınması:
1. Belirli bir kişinin aynı bilişim sisteminde birden fazla kaydı var mı?
2. Kimlik kartını taşıyan kişi kartın gerçek sahibi mi?

Çözümde Kullanılacak Teknoloji

Birçok kamu kuruluşunda en az birkaç yıllık teknolojiler kullanılmaktadır. Bu teknolojiler ise böyle bir uygulama için çok yetersiz kalmaktadır. Son yıllarda bilgi işlem teknolojisindeki gelişmeler o derece hızlı olmaktadır ki, yeterli seviyede bir teknolojinin kullanılması çok zorlaşmıştır. Kamu kuruluşlarının bu yeni teknolojik gelişmelere aynı hızla ayak uydurabilmeleri kamudaki onay işlemlerinin aldığı zaman da düşünülürse, çok zor olmaktadır.

Biyometrik Araçlar

Geniş bir nüfus tarafından kullanılacağı için, gerekli araçların yaygın kullanılan, çok iyi denenmiş, ve kurulması kolay araçlar olması gerekir. Maliyet ve esneklik de diğer önemli konulardır. Kurulacak veri tabanı onlarca milyon kayıttan oluşacaktır. Bu veri tabanı üzerinde belirli bir kişinin bulunmasının yanı sıra, taşınabilir araçlarla çevrim-içi ve çevrim-dışı birebir karşılaştırmalar da yapılabilmelidir. Biyometrik çözümler içinde bu işe en uygun parmak izi çözümü (AFIS : Automatic Finger Identification System) gibi görünmektedir. Böylece aynı kişinin veri tabanına birden fazla kere kaydedilmesi önlenmiş olacaktır.

Biyometrik Tanıma

Biometric tanıma, her insan için o kişiye ait fiziksel yada davranışsal özellik gösteren verilerin tanımlanması ve karşılaştırılması tekniğidir. Bu tür özellikler gösteren karekteristliklere örnek olarak retina tabakası, avuçiçi izi ve parmakizi tanımasını gösterebiliriz. Her kişi için farklılık gösteren ve o kişiye özel olan bu karekteristlikler çalınamazlar ve taklit edilemezler. Bu ise şu ortak özellikleri ortaya çıkarmaktadır ki biometricler kaybedilemez, çalınamaz ve yeniden yapılamazlar. Oysa ki şu ana kadar güvenlik amacıyla kullanılan şifre, manyetik kart, proximity kart gibi hiçbir sistemde bu tür güvenlik düzeylerinden sözedilemez. Yukarıda sözü geçen her biometric özelliğin diğerleri ile karşılaştırıldığında farklı avantajları var ise de, parmakizi kontrol sistemleri kullanım kolaylığı ve geldiği teknolojik seviye itibarı ile en ön sıraya çıkmaktadır.

Retina kontrol sistemlerinde, parmakizi kontrol sistemlerine göre eşleme ve tanımlama daha karekteristik özellikler göstermektedir. Fakat bu retinal kontrol sistemlerinin parmakizi kontrol sistemlerine göre daha kesin ve güvenilir sonuçlar vereceği anlamına gelmez. Göz ve retina tarayıcıları kör olan ve katarakt olaninsanlarda kullanılamaz. Göz ve retina tarayıcısı kullanılan sistemlerde, kişinin gözünü tarayıcının olduğu yere koyması ve yaklaştırması zorunluluğu oldukça yorucu ve sorunludur. Bu tür kontrol sistemleri aynı mesafede sabit olarak kullanılabilecek yerlerde kullanılabılir.

İnsan-Biyoloji Giriş Aygıtları
İnsan vücudu hareketleri ve özelliklerinin algılayıcılar, optik tarayıcılar, ses-tanıma sistemleri ile yorumlanması bir giriş biçimi olabilir. Bunun üç örneği, biyometrik sistemler, bakış-noktası sistemleri ve beyin dalgası sistemleridir.

Biyometrik, değişik vücut özelliklerinin ölçülmesi bilimidir. Biyometrik güvenlik aygıtları, bir insanı parmak izinden, ses tonundan, veya diğer biyolojik özelliklerinden tanırlar. Örneğin, retina tanıma aygıtları, ışık kullanarak göz arkasındaki kişiye özgü kan damarlarının ağını tanır.
Bakış noktası sistemleri, ekranın belli noktasına bakarak gözlerin giriş aygıtı olarak kullanımına olanak tanır. Bu teknoloji, bazı fiziksel engelli kişilerin bilgisayar kullanımını sağlar. Bilgisayara bağlı bir kamera gözün odaklanma noktasını çözümleyerek bakılan noktayı belirlemeye çalışır. Böylelikle ekrandaki ikonlara veya mejaj kutularında görüntülenen düğmelere belli bir süre odaklanarak bilgisayarın çalıştırılması sağlanabilir.
Beyin dalgası sistemleri, insan beynindeki elektrik sinyallerini çözümleyerek bilgisayar komutlarına çevirir. Deney aşamasındaki sistemlerde, düşünce ile imleci hareket ettirme, kelimeleri düşünerek yazdırma gibi aşamalar kaydedilmiştir. Gelecekte özellikle engelli insanların kullanımı için önem kazanmaktadır.

Kimlik kartından sonra ‘kişilik kartı’
Nobel Tıp Ödülü sahibi İsveçli Arvid Carlsson’a göre, nüfus kağıdı ve belki de genetik kimlik kartla birlikte, 10 yıl sonra herkesin özel bir ‘kişilik’ kartı da olabilecek. Arvid Carlsson, sofistike görüntüleme teknikleri sayesinde beynin içinin fotoğrafının çekileceğini; hüzün, mutluluk, kaygı gibi durumların beyinde bıraktığı izlerinin saptanabileceğini belirtti

Tıp dalında bu yıl Eric Kandel ve Paul Greengard ile birlikte Nobel ödülüne layık görülen İsveçli farmakolog Arvid Carlsson, “Nöroloji dalında - özellikle de beyindeki yaklaşık 100 milyar hücre arasında mesajları taşıyan moleküllerin incelenmesi konusunda - kaydedilen gelişmeler sayesinde farklı kişilik yapılarını belirlemek mümkün olacak” dedi.

Carlsson, 10 yıl içinde, herkesin beyninin “fotoğrafının çekilebileceğini”, beynin biyokimyasal profilinden yola çıkılarak farklı kişilikleri ayırdetmenin mümkün olabileceğini belirtti. Carllson, beynin içinde olan biteni görebilen sofistike görüntüleme tekniklerinin bu konuda yardımcı olacağını açıkladı. Bilim adamı, “Örneğin şizofreni hastası bir insanın modelini incelemek ve bazı ilaçların kullanımıyla nasıl değiştiğini görmek mümkün olabilecek” dedi.

Göze göz

Bir de casus filmlerinden aşina olduğumuz göz tarayıcı sistemler var. Bir kol uzunluğundaki video kameranın yaptığı iristeki (gözün renkli kısmı) damar, oluk ve çil taraması, bir kişinin kimliği hakkında yeterli bilgi sağlıyor. Fakat bu teknoloji, diğerlerine göre daha güvenli olmasına rağmen aynı zamanda daha da pahalı. Bazıları, gözlerinin taranmasının parmak izi taramasından daha mütecaviz olduğunu düşünüyor. Ama bir seçim şansı var: New Jersey’deki Marlton IriScan tarafından üretilen iris tarayıcılar, Amerika’da yirmi hapishanede personel, mahkum ve ziyaretçilerin kimlik tespitinde kullanılıyor. İris tarayıcılar aynı zamanda İngiltere, Japonya ve ABD’de bazı bankalar tarafından ATM’lerin kullanıcılarının kimlik tespitinde de test edildi. İris tarayıcı her bir müşterinin kimliğini tespit ettikten sonra bir banka kartı yerleştirmeye ve kişisel kimlik numarası girmeye gerek kalmıyor. Amerikan Havayolları, geçen Temmuz’da bu sistemin denemelerine iki havaalanında başladı. Fikir, yolcuların bir makineden, biniş kartlarını kendilerinin almasıydı.

Biometrinin diğer bir çeşidi de yüz tanıması. Bu teknoloji geçtiğimiz yıllarda maliyeti düşen bilgisayar gücüyle beraber bir temel kazandı. Bu, bir insanın video imajı veya fotoğraftaki görüntüsündeki birçok kilit noktasının belirlenerek analiz edilmesiyle çalışıyor. New Jersey’ deki yüz tanıma teknolojilerindeki lider üretici Visionics’den Joseph Atick, bu kilit noktaların, yüz ifadesinden etkilenmeyen alın ve üst dudak arasında olduğunu söylüyor. Dr.Atick, yüz tanıma sistemlerinin daha da yaygınlaştığını çünkü ehliyet ve pasaportlarda kullanılmakta olan kamera ve veri tabanlarındaki yüzsel görüntülerinden yararlanılabileceğini ifade ediyor.

Daha çok kimlik onayında gündeme gelen yüzsel tanımadan kimlik tespiti için de yararlanılıyor. Yüzsel tanıma, diğer biometrilerden farklı olarak insanların yüzü taranmadan da kullanılabiliyor. Havaalanlarında teröristleri belirlemek, stadyumlarda holiganları ve kumarhanelerde hileleri anlamak için de bu yöntem devreye sokuluyor. Visionics’in Facelt Sistemi, Meksika’da hileli oyların önüne geçmek için kullanılırken, benzer sistemlerden Amerika’da da sürücü lisansı ve yoksulluk yardımlarına yapılan birden çok başvuruların önüne geçebilmek için yararlanılıyor.

Biometrinin özel bir ekipman gerektirmeyen diğer bir şekli de ses tanıma. Kişinin çok farklı olan ses karakteristiklerinin analiz edilmesiyle çalışan bu teknoloji, diğer biometrilerin en ucuzu olmasına rağmen en az güvenilir olanı, özellikle de birkaç saniyelik bir konuşma söz konusu olduğu zaman. Ses tanımanın geçtiğimiz iki yıl boyunca pazar payı düşmekteyken, yüz tanımanın payı giderek artıyor.

Vücut kokusu tanıması, akustik baş titreşimi, termal yüz imajı gibi başka biometri çeşitleri de bulunuyor. Bu yöntemlerin de kendilerine göre avantajları olmasına rağmen, diğer biometrilerle kıyaslandıklarında ya çok pahalı oldukları ya da pratik bulunmadıkları için ticarileştirilmiyorlar.

Hayati Uygulama Alanı Araştırması

Bir lobi grubu olan Biometri Endüstri Birliği (IBIA)’nın kayıtlarına göre, 2000 yılı boyunca biometri donanımlarının satışı 100 milyon dolar olacakken, 2003 yılında bu rakam 600 milyon dolara ulaşacak. Parmak, el, göz, yüz, ses ve imza teknolojileri ticari olarak kullanılacak. Teknik olarak yönetimi ve takibi bulunan bu teknolojilerin her birinin daha uygun olduğu kullanım alanları mevcut. Ses, yüz ve imzanın günümüzdeki mevcut yapıyı kullanabilme avantajları var. İris teknolojisi daha güvenilir ama kullanıcının gözünü, zoom in’i, ve video imajından kaynaklanan bilgiyi tüm masa üstü bilgisayarlara kaydetmek çok pahalı bir iş. Biometrik sistemlerin dizaynını yapan (Arjantin’deki parmak izi tarama sistemini ve INPASS sistemini de gerçekleştiren) Imaging Automation’dan Mitch Rosenberg, yüzsel tanımanın hükümet uygulamaları için en uygun teknik olduğunu söylüyor. Halen Ulusal Sivil Havacılık Organizasyonu tarafından, insanlar kimliklerinde ve pasaportlarında resimlerini taşıdığı için, ulusal seyahat dökümanlarında biometrik seçim olarak kullanılıyor. Fakat teknolojiyi müşteri odaklı hale getiren “hayati uygulama örnekleri de oluşmaya başladı.

Bir endüstri dergisi olan Biometric Technology Today’in editörü Mark Lockie’ye göre 2000 yılı önemli bir yıl olabilir. Lockie, ağ bağlantısı güvenliği ve online ticaret, düşen donanım fiyatlarıyla birleştiğinde biometrinin istediği pazar payının oluşacağını ifade ediyor.

Bu iyimser yaklaşımlar bu yaz Amerika, İngiltere ve İrlanda’da dijital imzayı da yasal olarak bağlayıcı sayan yeni kanunların bir yansıması olarak ortaya çıkıyor. Bu yeni düzenlemeler dijital imzanın da eski mürekkep bazlı imzalarla aynı yasal bağlayıcılığa sahip olmasını getiriyor. Fakat dijital imza bir başkası tarafından çalınabilir ve sahibinden başka birisi tarafından da kullanılabilir. Biometri uzmanları dijital imzanın güvenliğinin sadece biometriyle (örnek olarak imza sadece sahibinin parmağıyla atıldığı zaman) sağlanabileceğini ve insanların ancak bu şekilde kiminle online olarak karşı karşıya olduklarını anlayabileceklerini söylüyorlar.

Önemli bir gelişme de Microsoft’un geçen Mayıs ayında Windows işletim sisteminin bir sonraki versiyonunda biometriye destek sağlayarak, bilgisayar sahiplerinin bilgisayarlarına girmelerine ve güvenli e-ticaret yapmalarına olanak veren revizyonlar yapacağını açıklaması oldu. Dr. Atick, yüz tanıma sistemlerinin öncülerinden biri olarak içinde küçük bir kamera bulunan mobil telefon ve kişisel organizer’lar geliştirdi. Dr. Atick, “İşlemleri mobil cihazlardan yapmak mümkün oldukça mobil cihazın kullanıcısının kimliğinin tespiti önem kazanacak.” diyor.

Herkesin beklentileri aynı değil elbette. İtiraz edenler değişik şekillerde yaklaşıyor. Bir televizyon yorumcusu olan Pat Robertson’un da aralarında bulunduğu bir grup insan biometriye dinsel bir temelde karşı çıkıyor. Robertson, “İncil, ‘öyle bir zaman gelecek ki elinde veya alnında bir işaret olmadan bir şey alamayacak veya satamayacaksın’ diyerek izleyenlerini uyarıyor. Bu oluyor baylar ve bayanlar, tam olarak Vahiy Kitabı’nın dediğine göre” diyor.

Diğer muhalifler biometriye “Büyük Kardeşlik”e ters düştüğü gerekçesiyle itiraz ediyorlar. Washington’daki bir lobi grubu olan Privacy International’ın yöneticisi olan Simon Davies’e göre, insanın kimliğini mükemmel bir şekilde çözümlemek “gizlilik için öldürücü ve insan hakları için öldürücü”. Ona göre bu teknoloji hükümetler ve güvenlik servisleri tarafından da bireye karşı kullanılacak.

Güvenliği savunanlar daha çok “kavram karmaşası” ile ilgileniyorlar. Biometri bir sebepten dolayı kabul edilebilir oluyor, fakat başka bir amaç için kullanılıyor. Örnek olarak bazı ülkelerde bireysel sosyal güvenlik numaraları veya vergi numaraları, hükümet servisleri tarafından her yerde kullanılan kimlik tespit numaraları olarak sağlık servisleri ve yüksek eğitime girişi denetim amacıyla kullanılıyor. Bir alanda evrensel bir biometrik kimlik tespitinin ortaya çıkışı parçalı haldeki insan bilgilerinin biraraya getirilmesini sağlayabilir. Mesela bir banka ATM’lerde müşterilerinin kimliklerinin tespiti için biometrik bir veri tabanı oluşturabilir. Peki eğer güvenlik servisinin böyle bir veri tabanına ihtiyacı olursa?

Biometri endüstrisi bu güvenlik sorunlarına son vermek için en iyisini yaptı. Pek çok başvuruda, eğer kullanıcılar kendi biometrilerini INSPASS sistemindeki gibi smartcard’lar aracılığıyla taşırsa, böyle bir sorundan kendilerini korumuş olurlar. Sadece kartta kayıtlı olan biometri kullanıcının el iziyle karşılaştırılabilir. Benzer bir şekilde yüz tanıma sistemlerinde bir kimlik onayı, pasaporttaki resimle onu getirenin yüzünün karşılaştırılmasıyla yapılabilir, bir veri tabanının gereği yoktur.

IBIA’nın yönetim kurulu başkanı olan Richard Norton, biometrinin insanların güvenliğine zarar vermek yerine güvenliği artıracak öğeler taşıdığı fikrinde. Bir parmak izi tarayıcı sistem, örneğin bir hastanede sadece yetkili kişilerin medikal kayıtlara girmesine müsade eder. Biometri aynı zamanda hastaların kendi kayıtlarına kimlerin ve ne zaman girdiğini görebilmesine de olanak verir. IBIA’nın kuruluş motivasyonunu biometrinin gizliliği gözardı ettiği düşüncesi oluşturmuş. Politikaları, biometrinin hükümet tarafından kullanımının düzenlenmesi ve teknolojiyi kullanan gizlilik firmalarının bunu şeffaf bir şekilde yapması.

Güvenlik üzerine tartışmalar, endüstrinin teknik karşıtlıklarla başa çıkmadaki yetersizliğini gösteriyor. Bir güvenlik gurusu olan Bruce Schneier biometrinin bir anahtar olarak kullanılmasının uygun olmadığını çünkü şifreler ve dijital imzalardan farklı olarak bunların bir sır olamayacağını, değiştirilemeyeceğini, zarar verilemeyeceğini ve geçersiz kılınamayacağını belirtiyor. Gartner’dan Fenn de “Eğer biometriniz bir ağ bağlantısı üzerinde gezinirse veya bir smartcard’dan çalınırsa? Bir kişiden parmak izini değiştimesini bekleyemezsiniz” diyor.

Biometrinin bir inanılırlık şekli olarak İnternet gibi açık ağ bağlantılarında kullanılması gayet problemli, çünkü bu tür mesajlar çok kolay taklit edilebiliyor.

Daha da kötüsü, biometrilerin göründükleri kadar güvenli olmayabilecekleri yolundaki görüşler. Alman Bilgi Güvenlik Ajansı’ndan Axel Munde’nin yaptığı bir araştırma, Almanya’da uygulanan pek çok biometrik sistemlerde hatalar olduğunu, bazı parmak izi tarayıcılarının, örneğin kalın silikon parçaları kullanılarak yanıltılabildiğini gösteriyor. Bu tür iddialar pek akla yatkın görünmeyebilir, fakat Mr Munde insanların İnternet üzerindeki güvenlik sistemlerini kırmak için büyük bir hazırlık yaptığını söylüyor. Diğer bir sorun da hiçbir biometrinin toplumun yüzde 100’ünü kapsayamayacak olması. Çünkü eli ya da gözü olmayan insanlar var.

Daha doğrudan bir sorun ise maliyet. ATM’lerde iris tanıma sistemlerini deneyen bankalar bunun iyi çalıştığını ve güvenliği artırmadaki olumlu etkisini gördüler. Ancak maliyeti çok fazla olduğu için yaygın bir şekilde kullanamadılar.

Yazılım standartları da ayrı bir problem. Uzun zamandır tartışan sektör üyeleri, geçtiğimiz Mart ayında biometriyi nasıl ele alacakları konusunda BİOAPI adı verilen bir protokol imzaladılar. Fakat yine de Microsoft’un geçen Mayıs’ta Windows içinde biometriye uyum sağlamak için BAPI adını verdiği kendi standartlarını kullanacağını açıkladığını hatırlatmakta fayda var.

Geleceği taramak

Biometrinin hükümetler ve şirketler için büyük bir önem kazanacağına hiç şüphe yok. Sosyal yardım kuruluşlarında, hapisanelerde, yüksek-güvenlikli girişimlerde veya ağ bağlantısı kontrollerine girişte bu teknolojiler uygulanabilir, büyük bir sistemin güvenliği kontrol altında tutulabilir ve biometrik tarayıcılar maliyetlerin düşmesiyle pek çok kişi tarafından kullanılabilir. Havaalanı ve bankacılık gibi bazı alanlarda, müşteriler eğer daha hızlı hizmet ve daha düşük maliyet gibi avantajları görürseler bu teknolojiyi kullanmak için istekli olabilirler. Sistem eğer teknolojiyle ilgili şüpheleri yok edecek girişimlerde bulunursa daha geniş anlamda bir kullanım sağlanabilir.

Biometri, destekçilerinin düşlerinin aksine yaygınlaşana kadar sınırlı bir teknoloji olarak kalacak gibi görünüyor. Hele bir de müşteriler bu teknolojiler için ödeme yapmak zorunda kalırlarsa, bu işe pek istekli olmayacaklarına şüphe yok. Kısacası bugünün müşterileri şifre kullanmaktan çok memnun görünüyorlar. Anlaşılan şifreler bir süre daha gündemde kalacak.

İris Access
Giriş Kontrol Sistemi

Iriscan (ABD), iris dokusunun analizi yöntemi ile göz tanıma teknolojisinin evrensel patentini elinde tutmaktadır. Patent, Dr. Leonardo Flom ve Aran Safir tararından geliştirilen iris tanıma kavramı ile Cambrıdge Üniversitesinden Dr. John Daugman'ın geliştirdiği algoritma ve yazılım haklarını kapsamaktadır. IriScan* teknolojisi, bilinen diğer biyometrik teknolojiler arasında en hassas, sağlıklı ve güvenilir seçenek olarak kabul edilmektedir.

LC Electronics tarafından geliştirilen IrisAccess111 giriş kontrol sistemi, IrıScan'in üstün iris tanıma teknolojisini kullanarak, güvenlik uygulamalarına vepyeni bir boyut eklemiştir. lrisAccessrv, tanıma ve kimlik saptama gerektiren uygulamalarınıza doğruluk, hız ve kullanım kolaylığı getiriyor. (Resim: Optik kayıt ünitesi)

IrisAccess optik ünitesi, kendisine doğru yaklaşan kullanıcının varlığını otomatik olarak tespit edip, görüntü yakalayıcı odaklanma sistemini devreye sokmaktadır. Bu sistem sayesinde, optik ünitenin içinde bulunan kamera, 8 ile 22 cm arasındaki bir mesafeden, gözün iris tabakasının görüntüsünü almaktadır. Bütün bu işlemlerin tamamlanıp, kullanıcının erişimi sağlayabilmesi için yapması gereken, optik ünitenin üzerinde bulunan aynaya bakmaktan ibarettir. Sistem ise, yakalamış olduğu görüntüyü dijital olarak şifreleyerek IrisCode'" adını verdiğimiz bir kod halinde kayıt eder. Bunun dışında kart, pin numarası, şifre veya herhangi bir kullanıcı bilgisi girilmesi zorunlu değildir.

Eğer optik ünite aracılığı ile tanımlaması yapılan iris veritabanında kayıtlı olan geçerli bir IrisCode'" ile eşleşirse, sistem kullanıcıya erişim hakkı verir. Bütün bu işlemler 1-2 saniye içerisinde tamamlanmaktadır.

lrisAccessrv sistemi, basit olarak dağıtılmış bir ağ yapısı ve bir merkezi kayıt istasyonu ile tanımlanabilir. Merkezi kayıt istasyonunun görevi, yeni kayıtların elverişli koşullarda sisteme tanıtılması ve kayıt edilen bilginin gerekli iş istasyonlarına dağıtılmalıdır. Sistem, yetkili olarak belirlenecek bir sistem yöneticisi tarafından, dosva yönetimi, yeni kayıtların sisteme alınması veya kullanılmayacak kayıtların sistemden çıkarılması gibi tüm işlemleri desteklemektedir. IrisAccess'1' sistemi, kendi basına güçlü bir çözüm olduğu gibi mevcut güvenlik sistemlerinin içerisine de entegre edilebilen bir teknolojiye sahiptir.
(Resim: Optik okuyucu ünite)

NASA, insanların beynini okuyacak!
Havaalanlarına yerleştirilecek güvenlik tarayıcılarıyla yolcuların beyinlerinin okunacağı ve teröristlerin bu şekilde deşifre edileceği belirtiliyor.
Bu amaçla ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA) ile ticari bir firma, beyin tarama aygıtı üzerinde ortak çalışmalar yürütüyor. The Washington Times gazetesinin haberine göre; Northwest Havayolları’nın güvenlik uzmanlarına bilgi veren NASA yetkilileri, geliştirilecek sistemin, beyin dalgalarını ve kalp atış ritimlerini alacak ve analiz edecek şekilde düzenleneceğini kaydetti. Buna göre alınan bilgiler bilgisayar ortamına aktarılacak ve bu şekilde tehdit oluşturabilecek yolcular ortaya çıkarılacak.
NASA, beyin ve kalbin gönderdiği küçük elektrik sinyalleri alabilmek için kapılara yerleştirilen ‘endirekt sinir–elektrik cihazlar’ kullanmak istiyor. Bilgisayarlar daha önce yüklenen seyahat bilgileri, suç geçmişi ve kredi kartı bilgileriyle psikolojik etkilerin karşılaştırılmasına istatistiki verileri de ekleyecek. Bazı uzmanlar ise böyle bir çalışmanın etik sınırları aşacağını belirtiyor.
Fakat bu tasarının beraberinde bazı endişeleri de getirdiği belirtiliyor. Gazeteye demeç veren bazı uzmanlar, bu tür teknolojilerin sadece havaalanı güvenliğine ek bir kaos getireceğini ifade ediyor.
Bu projenin dört havayolu şirketi için geliştirildiğini açıklayan NASA Uzay Araştırmaları Müdürü Herb Schlickenmaier ise, sistemin faydalı olup olmadığını görmek için vaktin erken olduğunu belirtiyor.
Schlickenmaier, cihazı nabız oranını, vücut ısısını, göz kırpma oranlarını ve insanın diğer özelliklerini uzaktan takip eden bir süper dedektöre benzettiğini de söyledi.
Beyin okumanın hâlâ teorik olduğunu vurgulayan Schlickenmaier, NASA’nın tarayıcı makinelerinin önünden geçen yolcuların beyin dalgalarını ve kalp atış ritimlerini ölçme niyetinde olduğunu belirtti.
Endirekt uygulamaları kullanma konusunda ise bazı şüpheler var. Özel araştırmacılar EEG beyin dalgalarının, ancak cihazın kafaya temasıyla veya bazen ‘düşünce kepi’ cihazının içinde ölçülebileceğini belirtiyor.
Fizik profesörleri: Özel alana tecavüz ediliyor
‘Bu kepleri kullanmadan ve cihazları kapı pervazlarına yerleştirerek yürüyen yolcular arasında tehdit unsuru olanı tespit etmek ileriye dönük bir uygulama olacaktır.’ Schlickenmaier, şu an fizik alanındaki gelişmelerin buna elverişli olup olmadığını bilmediğini de söylüyor.
NASA’dan bağımsız çalışan iki fizik profesörü ise bunun nasıl kullanılabilir ve güvenilebilir olacağını sorguluyor. NASA’nın amacının gerçekleşmesinin oldukça zor olduğunu ifade eden, adının açıklanmasını istemeyen bir fizikçi, daha önce iletken ortamında bile gerçekleşmeyen bir durumun oluşturulmaya çalışıldığını belirtiyor. Her iki profesör de kişisel alana tecavüz edildiğini savunuyor. Geçen yıl Anayasa Mahkemesi, polisin kullandığı ‘his artırma teknolojisi’ ile delil toplama yöntemini kanunlara aykırı bulmuştu.
‘İnsan beynini okumak mümkün; ama korkutucu!’
Amerikan Fizik Cemiyeti sözcüsü ve Maryland Üniversitesi öğretim görevlilerinden Robert Park da, ‘sanılandan daha fazla insan beynini okumak üzere olduklarını’ söylüyor. Fakat bunun insanın özel yaşamına müdahale olduğunu belirten Park, bundan daha fazla ileri gidilmemesi gerektiğini söylüyor.
‘Düşündüğün konu hakkında beynin hangi kısmının harekete geçtiği’ yöntemiyle beyni okumak üzere olduklarını söyleyen Park, ‘Yürürken senin beynini okuyacak bir cihazı yapmak gerçekten çok karmaşık bir durum. Bu mantıklı bir fikir; ama korkutucu’ diyor.
The Washington Times, 10–11 Aralık tarihleri arasında Northwest Havayolları tarafından düzenlenen ve 9 bilim adamı ile NASA’dan yetkililerin katıldığı toplantıda Havacılık Güvenlik Bildirim Sistemi’nde bir deneme yapılmasının teklif edildiğini de yazıyor.
Gazete, NASA’nın bu toplantıda geçtiğimiz yıl temmuz, ağustos ve eylül aylarında bilgisayar kayıtlarına alınan yolcuların ‘yolcu tarama test’inden geçirilerek, biyometrik yüz tanıma ve ‘sinir–elektrik duyum’ bilgilerinin analiz edilmesini önerdiğini de belirtiyor.

Bireyleri birbirlerinden ayıran ve değiştirilemez bazı fiziksel özellikleri ölçerek, yanılgı ihtimalini minimize etme prensibi ile çalışan biyometri teknolojisi, giderek geniş kullanım alanı buluyor. . Şirket yetkililerinin açıklamalarına göre yeni sistem 5 bin dolardan başlayıp milyon dolara varan bir ürün yelpazesi biçiminde satışa sunulmuş. Bu teknolojinin gelecekte dijital nüfus kağıdı olarak kullanılması planlanıyor. Şimdiden çok sayıda şirket ve kurum bu teknolojileri kullanmaya başladı bile. FBI, 40 milyonu aşkın parmak izini sayısal ortamda depolamış durumda. Arizona, California, Connecticut, New York ve Texas eyaletlerinde, taranmış parmak izleri, dolandırıcılık suçlarının takibinde kullanılıyor. Iridian Technologies of Moorestown isimli şirketin geliştirdiği iris okuma sistemi ise önceden kullanılan retina okuma sisteminden daha kolay kullanıma sahip. Amerikan Hazine Bakanlığı, Frankfurt Havaalanı bu teknolojiye sahip. Yine Florida ve Pennsylvania gibi şehirlerdeki bazı hapishaneler, mahkum salıverme işlemlerindeki hataları sıfıra indirmek için iris okuma yöntemini kullanıyorlar.

Kapıdan giren şüphelileri tespit etmekte kullanılan sistemler içinde Loronix Information System'in geçen ay tanıttığı teknoloji ise daha da ilginç. Bir yazılımla tamamlanmış video kameralardan oluşan sistem, şüpheli insan davranışlarını da okumaya programlanmış. Bu teknoloji, kamera görüntülerini izleyen görevlinin dikkatinin dağıldığı bir anda meydana gelen izinsiz bir giriş eylemi ile ilgili derhal alarm vermekle kalmıyor, kayıt işlemi devam ederken kullanıcılar için geri sarıp şüpheliyi tespit etmelerine de yardımcı oluyor.

Dünya çapında artan suç oranları, yeni ulusal ve küresel tehditlerin doğması, suçların giderek daha donanımlı ve organize işlenmesi sonucu, güvenlik teknolojilerine olan talep artış trendi gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda iletişim teknolojileri gibi güvenlik teknolojileri ve güvenlik danışmanlık hizmetleri yıldızı parlayan iş alanları olarak ortaya çıkacak.
Suçlu artık yüzünden yakalanacak...
Kritik noktalara yerleştirilen ve suçluları yüzünden teşhis eden kameralar, alarm vererek yakalanmalarını sağlıyor. ABD’de geliştirilen ve son aylarda birçok eyalette yoğun olarak kullanılan biyometrik yüz tanıma sistemi fuarda ziyaretçilere tanıtılıyor. Bu uygulama sayesinde meydanlara, havaalanlarına, bina girişlerine yani hemen hemen her merkeze yerleştirilecek olan biyometrik güvenlik sistemi sayesinde suçlular yüzlerinden tanınabilecek. Identix biyometrik güvenlik sistemlerinin Türkiye’deki uygulayıcısı olan Ergosis firması, bu yıl fuara ABD’de yeni geliştirilen yüz tanıma sistemini getirdi.İlk defa geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye getirilen bu uygulama, şu an İstanbul’da bir ilçe emniyet müdürlüğünde kullanılmakta. Bu biyometrik güvenlik uygulamasında, belirli merkezlere konulan kameralar çevreden geçen kişilerin anlık olarak yüz resimlerini çekiyor ve ana ekranın sağ ve solundaki bölümlere atıyor. Her iki tarafa atılan bu resimler, daha öncesinde aynı bilgisayar sisteminin veri tabanına yerleştirilen şüpheli resimleriyle karşılaştırılıyor.
Japonlardan biyometrik pasaport

Japonlar, sahteciliği önlemek ve denetimleri kolaylaştırmak amacıyla "biyometrik" pasaport kullanacaklar.

Yakında pasaportlara minik bir işlemci eklenecek. İşlemcide, pasaport sahibinin parmak izi, iris özellikleri, iskelet yapısı ve ses özellikleri vs. kaydedilmiş olacak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, pasaporttaki yongaya yüklenecek biyolojik ve fiziksel özelliklerin hepsinin henüz belirlenmediğini, G-8 ülkeleri ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'yle bu konuda ortak karar alınmasını beklediklerini belirtti.

Yetkili, "Bu aslında küresel bir çaba. 11 Eylül saldırıları, pasaport güvenliğinin ne denli önemli olduğunu göstermişti" dedi.

Kimlik Tanımlaması Konusunda Çalışan Ülkeler

Kolombiya, İsrail, Malezya, Güney Afrika, Filipinler, Finlandiya ve ABD’nin bu konuda çalışmalar yaptıkları bilinmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar: Ulusal Birey Kayıt Sistemi TBV, http://www.activefinans.com/, http://www.egsalarm.com/, http://www.zaman.com.tr/, Ahmet BÜKE, Güvenlik Teknolojilerinde Yenilikler, http://assert.online.de/ Sn ,
bu dersi değerlendirin!

 
Sn ,
şikayetinizi bildirin!

 
Konu: Güvenlik 47 kişi okuyup oyladı: -   
Onay Bekleyen Cevaplar VarCevaplanmış...
    Cevap Bekleyen Sorular : Çöz Kazan ... Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... msqpdxwnuymmeq.dll 250    leoxax
vista kullaniyorum ve her interneti acisimda kaspersky boyle bir uyari veriyor
msqpdxwnuymmeq.dll
bu bir virusmudur acaba
d.....
Bölüm: Virüsler
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... virüs programına giremiyorum 250    mhmdmstf
bilgisayamrım da virüs var ve silemiyorum virüs programının adı antivirüs 360 unregistered version virüsleri buluyorun ama silme.....
Bölüm: Virüsler
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... banka güvenliği 250    şebeletin
bir bankada en önemli güvenlik.....
Bölüm: Güvenlik
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... temp dosyası virüsü tepb 250    mester
bu doyayı silemiyorum sürekli kendi içinden bazı belgeler salgılıyor ve ben bu dosyayı silemiyorum kasperk 6.0 antivirüs program.....
Bölüm: Virüsler
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... tepb virüsü 250    mester
tepb virüsü nasıl silinir veya silinmelimidir?.....
Bölüm: Virüsler
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... msn mesenger kapanıyor 250    c34k
merhabalar ;

msn mesengerim acıldıgında kendiliğinden Windows live mesenger bir sorunla karşılaştı hata raporu vererek kapan.....
Bölüm: Güvenlik
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... trojan 250    efsane0000
arkadaş bnm pc ye trojan diye bi virüs bulaşmış silemiyorum nasıl silinecek ayrıca virüs programımının adı da norton Security s.....
Bölüm: Virüsler
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... nod32+system volume 250    mezomorta
Arkadaşlar nod32 ile bilgisayarımı tarattığımda " C:\System Volume Information\_restore{283BF28F-5D68-4807-B4C2-102F3D-3A3F2A}\R.....
Bölüm: Güvenlik
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... nod32+system volume 250    mezomorta
Arkadaşlar nod32 ile bilgisayarımı tarattığımda " C:\System Volume Information\_restore{283BF28F-5D68-4807-B4C2-102F3D-3A3F2A}\R.....
Bölüm: Güvenlik
10-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... www.ask.com dan nasıl kurtulurum 250    erhanakk
İNTERNETİ KULLANIRKEN TIKLADIĞIM SİTEYE DEĞİLDE WWW.ASK.COM A GİDİYOR NASIL KURTULURUM BU İLLETTEN.....
Bölüm: Güvenlik
Devamı...
 
    Dersler : Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... AKARYAKITLARDA GÜVENLİK 50 nevzatyıldirım

PETROL VE PETROL ÜRÜNLERİ İLE İLGİLİ OLASI TEHLİKELER

Petrol ve petrol ürünleri, karbon ve hidroj.....
Bölüm: Güvenlik
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... BİLGİSAYAR VİRÜSÜ HAKKINDA; 50 k_spy
1. Bilgisayar virüsü nedir? Nasıl bulaşır?

Bilgisayar virüsleri, aslinda "çalıştığında bilgisayarınıza değişik şekillerde za.....
Bölüm: Virüsler
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Antivirüs yazılımınızı test edin En iyisini Arıyos 10 BeStBuRaKi
Anti Virus Programinizi Test Edin!, Bu test ile AV Programinizi PC nize zarar vermeden test edin

Asagida verecegim satiri pc .....
Bölüm: Güvenlik
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Trojen silme Yöntemi Programsız 20 BeStBuRaKi
OKUYUN SONUCA VARIN USENMEYIN..

İlk önce şunu belirteyim ; eğer internetten dosya download etmiyorsanız , chatte herhangibiri.....
Bölüm: Güvenlik
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... arkadaşlar bunu okuyun lütfen 50 ümitlim
Gmail Microsoft'a Göre Bir Virus
Etiketler: antivirus programi, antivirus, virus, gmail, google, microsoft, microsoft onecare
.....
Bölüm: Virüsler
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... vista 15 karasovalye139
ABD'de kurumsal firmalara satışına 30 Kasım'da başlanan Windows Vista'da, kullanıcı tarafından gelen ilk açık uyarısı bir Rus ha.....
Bölüm: Virüsler
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... genel virus uzantıları 30 digi_terminator21
.bad
.html
.exe

uzantılı yollanan dosyalar trojan içeriyor olabilir......
Bölüm: Virüsler
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... spysherif 50 hacker_FB
bu çok pis bir virüstür ama kurtulması kolaydır ...format atmaya gerek yoktur....virüsü silmek için
ctrl+alt+delete yaparız win.....
Bölüm: Güvenlik
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Casus Yazılımlar 20 Exploit
<h2>Casus Yazılımlar Nedir?</h2>
<p>Casus yazılımlar sizin bilgisayarınız da izniniz olmadan, sizin aleyhinize olacak şekilde, .....
Bölüm: Güvenlik
10-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... virüs nasıl yapılır ve de nereden bulunur 50 asker_123
evet arkadaşlar virüs nasıl yapılır ve de nereden bulunur konumuz bu arkadaşlar virüs işi hackerlık işidir ve de bunu hackerlar .....
Bölüm: Güvenlik
Devamı...
 
    Örnek Uygulamalar : Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Başka bir bilgisayara, programsız format attırmak 50 celilcan
diyelim ki arkada?ynyz sizden yardym istedi kendi bilgisayaryna format atamyyor, bunun için hiç bir tarif ve program gerekmeksiz.....
Bölüm: Güvenlik
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Karşı Bilgisayarda paylaşım açığı oluşturup, bilgi 50 celilcan
Arkada?lar geçenlerde Dos ta dü?ündüm bir kod yazdym bence çok akyllyca ve güzel "net share" uygulamasy öncelikle "notepad"i açy.....
Bölüm: Güvenlik
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Virüs Yazma Programları ve Virüs Bulacağınız Yerle 60 sayborg2
Virüs Yapım Programları ve Virüs Bulacağınız Yerler
Size birtakım virüsleri bulacağınız adresler vereceğim ama bunları açtığını.....
Bölüm: Virüsler
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... 10 SN İCİNDE VİRUSTEN KURTULMA 30 superyigit88
BUNUN PEK COK YOLU VAR ÖNCELİKLE MYNET.COM'U DENEYELİM MYNET COM BU KONUDA SADECE E-MAİLLERİ KORUYABİLMEKTEİR,HMENDE KISA BİR SÜ.....
Bölüm: Virüsler
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... CIH (cernobil) virusunun gelişmiş kodları asm mede 75 hackersin
; ********************************************************************
********
; * The Virus Program I.....
Bölüm: Virüsler
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... CIH (cernobil) virusunun gelişmiş kodları asm mede 75 hackersin
; ********************************************************************
********
; * The Virus Program I.....
Bölüm: Virüsler
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... WEB-HACK 45 unzipped
web-hack için cgi açıklarını kullanabiliriz bir cgi-scanner bulup işimiz hall olur.....
Bölüm: Güvenlik
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... En Güvenilir şifreleme taktikleri 21 blackpeace
herhangi bir program kullanmadan son derece etkili bir şifreleme sisteminini hiç sorunsuz kullanabilrsiniz.
yapmanız gereken te.....
Bölüm: Güvenlik
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... İşte Türkçe Açıklamalı Bir Virüs 75 besocan
Tehlikeli değildir tasm(turbo assembler) ile com dosyası olarak derleyip bir kasöre birkaç com dosyası koyarak çalıştırıp deneye.....
Bölüm: Virüsler
10-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... İşte Türkçe Açıklamalı Bir Virüs 75 besocan
Tehlikeli değildir tasm(turbo assembler) ile com dosyası olarak derleyip bir kasöre birkaç com dosyası koyarak çalıştırıp deneye.....
Bölüm: Virüsler
Devamı...
 
    İpuçları : Puan Kullanıcı 
1-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... PC'nizi tüm tehditlere karşı hazırlayın 15 burock_m

Adım 1: Maruz Kalabileceğiniz Tehlikeleri BelirleyinKorumak istediğiniz unsurlar nelerdir?


Gizlilik haklarınızın .....
Bölüm: Güvenlik
2-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Kurtulamadığınız virüslerden 100% formatsız kurtul 25 burock_m
Güvenli bir sistem, sorunsuz bir kullanım demektir. Güvenlik duvarı adıyla bilinen sistemi kullanarak, bilgisayarınız ve Interne.....
Bölüm: Güvenlik
3-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... sparm virüsleri dert etmeyin 10 memedim38
arkadaşlar merhaba internetten dosya aktarırken bulaşan ve giderilmesi çok zor gibi görünen sparmları dert etmeyin
Başlat>Prog.....
Bölüm: Virüsler
4-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... XP casusunu silin ve kurtulun 15 NTTrakonya
Bu bilgi ba?ka bir forumdan alyntydyr.Bilgiyi payla?an arkada?a te?ekkür ederim.Bende sizinle payla?mak istedim.

Simdi.....
Bölüm: Güvenlik
5-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... Windows'taVirüs programı kullanmadan virüs silme 25 salihkecici
Windows'ta masa üstünden bilgisayarym'a giriniz. Daha sonra
araçlar menüsünden klasör seçenekleri satyryny tyklayyp. Gizli
dos.....
Bölüm: Virüsler
6-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... ADSL Kullanıcıları Lütfen Fazladan Para Ödemeyiniz 5 hasanyildirim05
ADSL Kullanycylary Lütfen Fazladan Para Ödemeyiniz.

Yapty?ym ara?tyrma neticesinde limitsiz (synyrsyz) bir çok ADSL kullanyc.....
Bölüm: Güvenlik
7-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... 60 sn isass.exe hatasından kurtulma 15 Webmaster Inferno
ba?lat -çaly?tyr oraya shutdown -a bu kadar .....
Bölüm: Virüsler
8-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... boot virüsleri 15 sayin1974
Eger sistem disketiniz varsa bilgisayari o sistem disketinden açip FDISK /MBR komutunu yazariz.(yanliz diskette fdisk komutu olm.....
Bölüm: Virüsler
9-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... virüs 25 captainone
nokia 6600 tlfnum var internetten birşeyler(fotograf) indirdikten sonra msj sesi kesildi ve birkaç msjı silemiyorum sanırım vir.....
Bölüm: Güvenlik
10-  Ayrıntılı bilgi için tıklayın... xp %25 daha hızlı açmak için 25 honion
arkadaşlar xp pro veya homede pc nizi daha hızlı acmak veya yaptıgınız işlemi bırakıp tekrar aynı yerden devam etmek için sol ta.....
Bölüm: Güvenlik
Devamı...
 


Anasayfa  |   Üye Giriş  |   Üye Kayıt  |   Bilişim Teknolojisi  |   Bilim & Kültür  |   İş & Meslek  |   Yaşam & İnsan  |   Yardım
Sponsorluk  |   Reklam  |   İletişim


 © Copyright 1999 - İNOPSİS ®
sorucevap.com, bir İNOPSİS Endüstriyel Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti. ® hizmetidir.


Güvenli İnternet'i Desktekliyoruz
Yasal Uyarı: Sorucevap.com internet sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları İNOPSİS Endüstriyel Yazılım Hizmetlerine aittir. Kaynak gösterilerek dahi içeriğin tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan yazıların bir bölümü, alıntı yapılan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.